Паника во Барселона, луѓето се кријат во продавници и кафулиња

Комбе влета во толпа луѓе во туристичката област Рамблас во Барселона.Шпанската полиција соопшти дека неколку луѓе се повредени, додека властите бараат од луѓето да не се движат во обласата околу плоштадот Каталонија.
Според некои локални медиуми, луѓето кои биле затекнати во близина на инцидентот во моментот се кријат во локални кафулиња и продавници.
Ројтерс јавува дека властите побарале и да се затворат локалното метро и неколку железнички станици.
Марк Еспација, 20-годишен студент за Би-Би-Си изјавил дека слушнал бучава и видел како луѓе трчаат во засолниште.
-Имаше многу луѓе, многу семејства, ова е едно најпосетуваните места во Барселона, изјавил Еспанција.Шпанската полиција соопшти дека неколку луѓе се повредени, додека властите бараат од луѓето да не се движат во обласата околу плоштадот Каталонија.

Пронајдете не на следниве мрежи: