Папата ја одржа последната миса

Loading...

Папата Бенедикт XVI во вторникот, на почетокот на велигденски пости за католиците, ја одржа својата последна миса како поглавар на Римокатоличката црква.Мисата се одржа во Базиликата Свети Петар, во присуство на голем број кардинали и на многу верници кои дојдоа за последен пат да се молат со папата.Кардиналот Тарчизио Бертоне му заблагодари на  Бенедикт на примерот кој го даде служејќи како папа, по што уследи долг аплауз и се слушнаа повиците „Да живее папата“.Во својот последен проповед, Бенедикт XVI изрази надеж дека во обединување на црквата, која нема да се дели на внатрешни ривалства.Папата Бенедикт XVI (85) во понеделникот објави дека на 28 февруари ќе се повлече од должноста. Како причина ја наведе својата здравствена состојба и возраста.
МакфаксПапата Бенедикт XVI во вторникот, на почетокот на велигд

loading...
Loading...