Пеколни температури претпладне, а попладне…

Loading...

Времето во Македонија ќе биде сончево и многу топло, попладне во западните делови ќе има  локален  развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи. УВ-индексот ќе изнесува 9.Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната температура од 32 до 37 степени.
Во Скопје претпладне сончево, а попладне ќе има услови за краткотрајна и локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи.
До четврток ќе се задржи претежно стабилно и топло време со пораст на дневните температури. Во попладневните часови ќе има услови за краткотрајна нестабилност. Во петок попладне ќе настапи значителна промена на времето кога на повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме. Врнежите ќе бидат пообилни преку ноќта кон сабота, особено во северните делови.
В петок кон крајот на денот ќе почне да дува северен ветер кој повремено ќе се засилува и ќе предизвика нагло опаѓање на температурата.Утринската температура ќе се движи од 13 до 21, а дневната температура од 32 до 37 степени.
Во Скопје претпладне сончево, а попладне ќе има

loading...