Пет бизарни трикови за слабеење кои фунционираат

Loading...

Пет бизарни трикови за слабеење кои фунционираатМирисајте банана, јаболко или пеперминт.
Може да се чувствувате глупаво, но тоа функционира.Др.Алан Р.Хирш и истражувачката фондација во Чикаго се обиделе со “ Smell and taste “ третман ( третман со мирис и вкус ).Истражувањето било спроведено на 3000 волонтери и се покажало дека колку повеќе мирисале толку помалку биле гладни и губеле на тежина.Мирисањето на храна всушност му укажува на мозокот дека вие јадете.
Поставете огледало наспроти вашето место на масата
Една студија покажала дека гледањето во огледало додека јадеме го намалува внесот на изедена храна за околу една третина.Кога ќе се погледнете во очи ви се рефлектираат поставените цели и стандарди и ве потсетува дека губењето на тежината ви е на прво место.
Опкружете се со сина боја
Ова е добра причина дека нема да видите ресторани за брза храна украсени во сина боја.Верувале или не, сината боја функционира при намалување на апетитот.Сервирајте го јадењето во чинии со сина боја, облечете син фустан додека јадете, ставете сина покривка за на маса.Избегнувајте црвена, жолта и портокалова боја за време на јадењето, докажано е дека тие го поттикнуваат апетитот.
Повеќе на najadise.mkМирисајте банана, јаболко или пеперминт.
Може да се чувствувате глупаво, но тоа функционира.Др.Алан Р.Хирш и истражувачкат

loading...
Loading...