Пет здравствени придобивки од црвената пиперка

Loading...

Црвените пиперки се кралици на секоја тезга и во секој дом во овој период од годината.Ретко кој може да им одолее на овие дами во црвено.Дали сте знаеле дека зелените пиперки се само неподготвени црвени пиперки ?Бидејќи тие не се целосно зрели имаат горчлив вкус и половина од витаминот Ц како и 1/10 од витаминот А во споредба со нивните портокалови и црвени браќа и сестри.Витаминот Ц го подобрува квалитетот на спермата а витаминот А помага во изградба на колаген – кој гарантира убава кожа – сето ова заедно ги прави пиперките една од најсекси храна од природата!
Еве неколку факти за црвената пиперка кои е добро да се знаат:
Црвената пиперка содржи речиси 300 проценти витамин Ц од нашата дневна потреба.Покрај тоа што е моќен антиоксиданс, витаминот ц е потребен за правилна апсорпција на железото.Доколку имате слабо железо пробајте да комбинирате црвена пиперка со вашиот извор на железо за максимална апсорпција.
Црвените пиперки се извор на витамин Б6 и магнезиум.Оваа комбинација на витамин и минерал помага против анксиозност особено во пред менструален синдром.Витаминот Б6 е исто така и диуретик па со конзумирање на црвената пиперка може да ја намалите надуеноста и да спречите хипертензија.
Богата е со витамин А кој помага да се одржи видот особено при ноќно гледање.
Повеќе на najadise.mkДали сте знаеле дека зелените пиперки се само неподготвени црвени пиперки ?Бидејќи тие не се целосно зрели имаат горчлив вкус и половина од витамин

loading...
Loading...