ПИПЕРКА-КОМПИР-ЌОФТЕ: Комплетен летен ручек, готов за час!

Комплетен летен ручек, готов за час!Состојки:
потребно за ќофте
500 гр мелено месо
2 главици кромид
2 чешниња лук
1 јајце
3 лажици презла
по потреба сол, бибер
уште потребно:
6-7 компири
2 пиперки
2-3 лажици масло
4-5 лажици пасиран домат
3 лажици вода
по потреба сол, вегета
Припрема:
1. Ситно исечкајте го кромидот, промешајте го со месото и сите зачини за ќофте, оставете во фрижидер околу 30-минути. Од смесата обликувајте ќофтиња, и малку сплеснете ги.
2. Компирот исечете го на кругови, малку посолете и ставете вегета.
3. Во тава за печење во која претходно сте ставиле масло редете 2-3 компири, ќофте, повторно компир, повремено ставете парче свежа пиперка или крукче кромид и се така додека не се потрошат сите состојки.
4. Пирето од домат разматете го со вода и прелијте преку ќофтињата.
5. Печете на 200 степени.Состојки:
потребно за ќофте
500 гр мелено месо
2 главици кромид
2 чешниња лук

Пронајдете не на следниве мрежи: