Почина ко-основачот на „Зара“

Loading...

Шпанската мултимилијардерка и ко-основач на модниот тренд „Зара“, Росалиа Мера почина на 69 годишна возраст. Причината за нејзината смрт е претрпен мозочен удар на 69 годишна возраст. 
Според весникот „Ел Паис“, Росалиа доживеала мозочен удар на 14 август додека била на одмор со ќерката Сандра.
Росалиа со поранешниот сопруг Амансио Ортега во 1975 година ја основаше групата „Индитекс“ која со брендовите како што се „Зара“, „Масимо Дути“ и „Пул енд бер“, прерасна во една од најголемите индустрии за текстил во светот.
Компанијата, која денес има 6.000 продавници ширум светот, од продажби минатата година заработи 15,9 милијарди евра. Росалиа. Форбс ја опиша оваа моќна жена како „самоука“ која располага со имот вреден 6.1 милијарди долари. 
На листата на „Форбс“ на најмоќни жени во 2013 го зазеде 66-то место.
 Причината за нејзината смрт е претрпен мозочен удар на 69 годишна возраст. 
Според весникот „Ел Паис“, Росалиа доживеала м

loading...
Loading...