Подгответе ја највкусната торта на светот!

Денес со вас ќе споделиме еден интересен рецепт за за подготовка на наједноставната и највкусната торта на светот. Погледнете што се ви е потребно…Потребни состојки: 
210 грама брашно
30 грама какао
1 лажица сода бикарбона
пола лажица сол
150 грама кафеав шеќер
2 лажици оцет од јаболко
100 грама црно чоколадо за готвење
1 ванила стапче

Начин на подготовка:
Во еден сад измешајте брашно, какао, сода бикарбода, сол и шеќер. Исецкајте го чоколадото и со какаото додајте го во садот. Во друг сад помешајте маслиново масло со вода. Влажните состојки додадете ги на сувите, додадете го ванила стапчето и сето тоа убаво промешајте го. На крајот додадете го и оцетот од јаболко. Смесата на површината ќе почне да пени,а тоа е знак дека киселината од оцетот дејствувала на сода бикарбоната.
Печете околу 30 минути на 180 степени. Потоа тортата послужете ја со овошје, сладолед или шлаг.  
 Потребни состојки: 
210 грама брашно
30 грама какао
1 лажица сода бикарбона
пола лажица сол

Пронајдете не на следниве мрежи: