Подгответе маст за хемороиди и решете го проблемот засекогаш!

Loading...

Хемороидите се едно од најраспространетите заболувања. Според статистичките податоци, од хемороиди патат 12 % од населението. Подеднакво се јавуваат и кај жени и кај мажи. Можете да постигнете висок ефект на лечење на хемороиди со рецепти од традиционалната медицина. Ако го правите тоа редовно во домашни услови, можни се позитивни резултати.
Ние ви ги носиме рецептите на ефективни домашни масти за лекување на хемороиди, кои брзо се подготвуваат, а им помогнале на многу луѓе да се ослободат од оваа гадна болест.
Рецепт за домашна маст за лечење на хемороиди
    За подготовка на оваа маст е потребно:
    – 1 лажица мед
    – 10 грама иситнет прополис
    – 50 мл од било кое растително масло
    – 50 грама квалитетен пчелин восок

Подготовка на маста:
1. Измешајте една лажица мед со 10 грама иситнет прополис. Смесата се гмечи со дрвена лажица или мала црпалка во стаклена или емајлирана тава, се додека не се хомогенизира смесата. Пред употреба, прополисот ставете го неколку часа во фрижидер да се зацврсти. На овој начин полесно се нанесува.
2. Во друг емајлиран сад исипете 50 мл растително масло и додадете ги 50те грама восок. Ставете го на тивок оган и оставете го да зоврие. Кога смесата ќе зоврие, тргнете го од оган и оставете малку да се излади.
3. Оладеното (60-70 степени) масло, додадете го во смесата од мед и прополис и сето заедно добро измешајте го.
4. Вашата домашна маст за третман на хемороиди е завршена! Маста чувајте ја во стаклена тегла во фрижидер.

Како да ја користите оваа маст
1. Парче газа натопена во оваа маст го ставате во анусот секоја вечер. Оставете да делува цела ноќ. Наутро извадете го.
2. Или направете мали тампони од оваа маст. Пред употреба, ставете ги во замрзнувач околу дваесет минути за да се стегнат. Пред да одите на спиење, ставете ги тампоните во анусот.
Постапката повторувајте ја секоја вечер, до потполно оздравување.
Пред секоја постапка добро измијте се!
Пред да започнете со самостојното лекување на хемороиди, треба болеста да ја дијагностицира гастроентеролог. По потврдувањето на дијагнозата на хемороиди (важно е да ја отфрли можноста од малигна болест на дебелото црево), можете да ја лечите оваа болест со оваа маст или други природни лекови за лекување на хемороиди.Можете да постигнете висок ефект на лечење на хемороиди со рецепти од традиционалната медицина. Ако го правите тоа редовно во домашни услови, можни

loading...
Loading...