Подгответе вкусна бисквит торта

Драги наши читатели, во прилог ќе споделиме со вас интересен рецпт за подготовка на бисквит торта. Подготовката на бисквит тортата е идеална за оние кои набрзина сакаат да подготват вкусен десерт.Потребни состојки:
500 г. мали бисквити
4 жолчки
6 лажици шеќер
4 лажици брашно
0,5 л. млеко, плус млеко за топење на бисквитите
1 ванилин шеќер
лажица путер.

Начин на подготовка:
Половината литар млеко, четири лажици шеќер и путерот ставете ги да зовријат. Жолчките измешајте ги со двете лажици шеќер, брашното и малку млеко (да се направи смеса која може да се претура). Во врело млеко полека сипете ја смесата со жолчките, постојано мешајќи. Гответе околу 2 минути, па потоа оставете да се олади.
Бисквитите стопете ги во топло млеко и редете ги, со студен фил меѓу нив. По желба можете да украсите со шлаг.Потребни состојки:
500 г. мали бисквити
4 жолчки
6 лажици шеќер
4 лажици брашно
0,5 л. мле

Пронајдете не на следниве мрежи: