Полицијата уби маж, кој го нападнал домот на кенискиот потпретседател

Кениската полиција вчера уби вооружен напаѓач, кој влегол во домот на потпретседателот Вилијам Руто и се забарикадираа внатре во текот на 18 часа, јави ДПА.Мажот во саботата го нападнал телохранителот на потпретседателот во неговиот дом во градот Сугој, му го одзел пиштолот и се забарикадирал внатре, по што застрелал едно лице од обезбедувањето, соопшти полицијата.
Нападот се случи неколку дена пред општите избори во Кенија на 8 август. Руто, кој води предизборна кампања, го напуштил својот дом неколку минути пред мажот да влезе во станот.Мажот во саботата го нападнал телохранителот на потпретседателот во неговиот дом во градот Сугој, му го одзел пиштолот и се забарикадирал внатре, п

Пронајдете не на следниве мрежи: