Познати противниците на Македонија за пласман на олимпијадата во Рио!

Откако Норвешка загуби во полуфиналето од Германија на ЕП во Послка, вратите на македонските ракометари за квалификацискиот турнир кој ќе носи пласман на Олимпијадата во Рио се отворени, а познати се и противниците кои ќе ни се спротивстават во остварувањето на олимпискиот сон.Условот Норвешка да не биде шампион на ЕП во Полска е веќе исполнет. Денеска од 19 часот се игра финалниот натпревар во Африканското првенство,Египет и Тунис се во финалето, победникот оди директно на Олимпијада, а поразениот ќе биде сместен во групата на Македонија.
Тунижаните предводени од ракометарот на Барселона, Ваел Жалуз се благи фавороти во финалниот меч.
Покрај Македонија и африканскиот противник, во нашата група се уште иЧиле и Полска. Трите квалификациски турнири ќе се одржат на почетокот на април 2016 година и првите две екипи од секој од нив ќе се пласира на ОИ, што значи дека шансите на нашите ракометари се реални и остварливи.
Квалификацискиот турнир ќе се одигра во април, а најверојатно Полска ќе биде домаќин.Условот Норвешка да не биде шампион на ЕП во Полска е веќе исполнет. Денеска од 19 часот се игра финалниот натпревар во Африканското првенство,

Пронајдете не на следниве мрежи: