Први снимки: Земјотресот што ги потресе Грција и Турција зад себе остави повредени!

Земјотресот со јачина од 5,4 степени според Рихтерова скала, денес го погоди северниот брег на Грција, а интензитетот беше почувствуван и во Турција, Бугарија, Србија и кај нас.Најмалку едно лице е повредено, кога на аеродромот во Лемнос падна дел од таванот, соопшти полицијата.
Епицентарот на земјотресот се наоѓаше 77 километри југозападно од градот Александрополис, на брегот на Егејското Море, соопшти Американскиот геолошки завод.
Потресот се случил на 10 километри длабочина, околу 40 километри од границата со Турција. Во деловите на западна Турција, испаничени граѓани истрчуваа на улиците, известија локалните медиуми.
Најмалку едно лице е повредено, кога на аеродромот во Лемнос падна дел од таванот, соопшти полицијата.
Епицентарот на земјотресот се наоѓаш

Пронајдете не на следниве мрежи: