Путин му испрати новогодишни честитки на Обама-Еве што му порача

Loading...

Путин му испрати новогодишни честитки на Обама…Тој во новогодишната честитка до американскиот претседател Барак Обама, порачал дека Москва и Вашингтон ја делат одговорноста за мир во светот, но и дека нивните билатерални односи треба да бидат рамноправни.
Господарот на Кремљ повикал “руско-американското партнерство да го развиваат успешно” независно од заладените односи меѓу двете земји.
САД заедно со Европската унија воведоа голем број економски и политички санкции на Москва по почетокот на кризата во источна Украина и по соборувањето на малезиската патнички авион МН17.
Во своите неодамнешни интервјуа Обама рече дека додека многу луѓе веруваат дека Путин е во предност, а светот во заблуда, со брзата анексија на Крим, сега сепак изгледа слаб поради санкциите кои следеа.
Во обраќањето Путин потсети дека оваа година ќе се наполнат 70 години од крајот на Втората светска војна, кога двете страни биле обединети против нацистичка Германија.
“Оваа историски датум нè потсетува за одговорноста на САД и Русија да го поддржат мирот и меѓународната стабилност”.
Покрај државници, во своето честитка Путин им честита Новата година и на голем број политичари, кои веќе не заземаат јавни функции како Силвио Берлускони, Џорџ Буш и Никола Саркози.Тој во новогодишната честитка до американскиот претседател Барак Обама, порачал дека Москва и Вашингтон ја делат одговорноста за мир во светот, но

loading...
Loading...