Рафаел Надал се повлече од Ролан Гарос

Деветкратниот шампион на Ролан Гарос, Шпанецот Рафаел Надал се повлече од годинашново Отворено првенство на Франција, поради повреда на зглобот на левата рака.На вонредната прес-конференција Надал го потврди повлекувањето поради повредата, која го мачи подолг временски период.
– Вчера примив инјекција против болки и така настапував. Знам дека нема да можам да го завршам турнирот во оваа состојба. Постоеше опасност да добијам скршеница ако продолжам да играм. Операција не е потребна и се надевам дека ќе бидам подготвен за Вимблдон – изјави Надал.
Шпанецот, кој беше четврти носител на турнирот, во првите две кола на убедлив начин стигна до победите на Сем Грот и Факунд Бањис, но го предаде мечот на сонародникот Марсел Гранољерс.На вонредната прес-конференција Надал го потврди повлекувањето поради повредата, која го мачи подолг временски период.
– Вчера примив

Пронајдете не на следниве мрежи: