Расмислуваше за Македонија, ја одби, заигра за Србија и ја однесе во финале на Европско Првенство

И тоа е можно, на неколку пати сме покажувале и докажувале дека „не не бива“ за убедување на големи фудбалски таленти кои имаат какво-такво потекло од Македонија, последниот случај сосема разочарува, станува збор за еден од најталентираните, можеби и најталентиран репрезентативец на младата селекција на Србија, Марко Павловски.19-годишниот Павловски, инаку роден во Белград, доби понуда од селекторот на македонската национална репрезентација Чедомир Јаневски за настап за Македонската фудбалска репрезентација.
Истата, после одреден период беше одбиена, причина за тоа беше експресната реакција на Српскиот фудбалски сојуз кој веднаш испрати понуда и Павловски прифати без никакво размислување. Инаку младиот и талентиран фудбалер изјавуваше за српските медиуми дека понудата од Македонија треба да се разгледа, но од друга страна треба да се почека на повик од Српската селекција, бидејќи таа му била во преден план, доколку не пристигне повик од Српската селекција, тогаш ќе го прифати повикот од селекторот Јаневски, но, ете, ништо не добивме од сето тоа.
Замислете, сега, Павловски ја облече капитенската лента во младата српска репрезентација, ја заработи апсолутно заслужено „десетката“ на дресот на националниот тим на Србија, и… медиумите во Србија за него велат дека тој е играч, „десетка“ како што и недостига на Српската национална селекција.
Токму Павловски беше еден од најзаслужните, ако не и најзаслужен за огромниот успех на младата селекција на Србија која стигна до финалето на Европското Првенство во Литванија за играчи до 19 годишна возраст.19-годишниот Павловски, инаку роден во Белград, доби понуда од селекторот на македонската национална репрезентација Че

Пронајдете не на следниве мрежи: