РЕЗУЛТАТИ ВО ЛШ: Несреќен пораз на Вардар, победа на Брест Мешков

Вчера се одиграни три средби од 5. коло на Лигата на шампионите. Вардар го доживеа својот прв сезонски пораз во Лигата на шампионите.Вардарци несреќно загубија натпревар во кој на 90 секунди до крајот имаа гол предност и изведуваа седмерец. Матијаш Брумен, кој до тој момен беше еден од најдобрите, на крајот стана вистински трагичар. Најпрво промаши седмерец, а на крајот ја загуби топката, направи фаул, доби црвен картон и му овозможи на тимот на Веспрем да триумфира по изведениот седмерец на Илиќ.
Брест Мешков дојде до својата втора сезонска победа, откако дома ја совлада екипата на Загреб.
Европскиот шампион Фленсбург и повеќекратниот шампион Барселона водеа жестока борба во која бодовите и припаднаа на Барселона.
Резултати:
Брест Мешков – ППД Загреб  26:22 (12:7)
Вардар – Веспрем  23:24 (11:13)
Фленсбург – Барселона  33:37 (16:16)
Фото: Екипа.мк
Извор: rkmetalurg.mkВардарци несреќно загубија натпревар во кој на 90 секунди до крајот имаа гол предност и изведуваа седмерец. Матијаш Брумен, кој до тој момен беше е

Пронајдете не на следниве мрежи: