Рибар извлекол мртво девојче од морето: ЌЕ ВИ ПРЕПУКНЕ СРЦЕ кога ќе дознаете за кого станува збор!

Турски рибар се шокирал кога при извлекувањето на мрежата од море, наместо риби, здогледал тело на девојче. Се верува дека станува збор за тригодишна Сиријка која се удавила некаде на пат кон грчкиот остров Лезбос.„Дејли меил“ пишува дека рибарот пловел покрај брегот на Измир кога го открил телото на девојчето. Измир е град од кој илјадници Сиријци тргнале на пат кон Грција и остатокот од Европа, бегајќи од војната.
Рибарот го завиткал телото и почекал да дојде полиција.
Целата сцена потсетува на ланското пронаоѓање на Ајлан Курди, тригодишното детенце од Сирија кое исто така се удави заедно со постариот брат и неговата мајка. Единствено неговиот татко преживеал. Ајлан стана симбол на мигрантската криза.
Европската унија неодамна со Турција се договори дека таа земја ќе го запре или барем успори бранот мигранти кои непречено ги поминуваат границите на својот пат кон западна Европа.
Многу мигранти им имаат плаќано на криумчарите да ги пренесат во Европа. Имаат патувано со пренатрупани и опасни бродови, а неретко патувањата би завршиле кобно за најслабите.„Дејли меил“ пишува дека рибарот пловел покрај брегот на Измир кога го открил телото на девојчето. Измир е град од кој илјадници Сиријц

Пронајдете не на следниве мрежи: