Роберто Гарсија Парондо е наследникот на Гонзалес

Шпанецот Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони ќе го предводи машкиот европскиот првак од клупата- стои на официјалната страна на РК Вардар. По долго размислување и шпекулации челниците на клубот одлучија „кормилото“ на европскиот првак да му го доверат на сонародникот на Гонзалез, кој направи вистинско чудо со македонскиот тим. Парондо со Раул соработуваа во ракометната репрезентација, беше дел од стручниот штаб на последното ЕП во Хрватска.
Со назначувањето на Парондо за тренер продолжува низата од шпански стратези на клупата на „црвено-црните”. Тој е поранешен ракометар на Валјадолид, Адемар Леон, Сиудад Реал, а има настапувано и за ПИК Сегед и Будакалаш, два тима од Унгарија.Со Адемар Леон го освои КПК во 2005, со ПИК Сегед го освои ЕХФ купот, а со Атлетико Мадрид го освои Супер Глоуб во 2012 година. По долго размислување и шпекулации челниците на клубот одлучија „кормилото“ на европскиот првак да му го доверат на сонародникот на Гон

Пронајдете не на следниве мрежи: