Руски авиони прелетале над бродовите на НАТО во Црното море

Loading...

Три руски авиони прелетале кај јужниот брег на Украина над бродвите на канадската морнарица која учествува во НАТО вежбите во Црното море.
 Кандскиот министер за одбрана Роб Николсон изјавил дека тоа била „непотребна провокација“.
Николсон рекол дека тој инцидент, кој се случил во неделата, не претставувал опасност, но постоел ризик од ескалација на тензиите во регионот во време на прекин на огнот.
Се работело за два руски борбени авиони „SU 24 Fenser“ и еден авион за надгледување.
Потпаролот на руското Министерство за одбрана Иго Конашенков рекол дека руските борбени авиони извршувале планирани летови над Црното море во близина на бродовите на канадската морнарица, но не се приближиле.
Војните вежби „Морски ветер 2014“, траат од 8 до 10 септември.
Во вебите учествуваат околу 280 американски маринци, претставници на пет земји, вкучувајќи ги Грузија, Романија и Турција, како и единицата за специјални операции на НАТО во која се канадски, шпански и романски бродови.
НАТО најави дека планира да формира нови сили за брзо реагирање во источна Европа, кое веројатно ќе има најмалку 4.000 припадници и ќе бидат подготвени за распоредување во рок од 48 часа.
Балтичките земји и Романија веќе понудиле да бидат домаќин на тие сили.Кандскиот министер за одбрана Роб Николсон изјавил дека тоа била „непотребна провокација“.
Николсон рекол дека тој инцидент, ко

loading...
Loading...