Руски борбени бродови и подморници на вежба во Баренцовото море

Повеќе од 10 борбени бродови и подморници на Северната флота влегоа во Баренцовото море, каде ќе земат учество во тактички вежби, вклучувајќи ракетни и торпедни стрелања, пренесува РИА „Новости“, повикувајќи се на прес-службата на Северната флота.„Во период од неколку дена силите на Северната флота, кои ќе бидат претставени од носачот на мини „Адмирал Ушаков“, големиот противбродски брод „Североморск“ и неколку мали бродови – ќе треба да извршат задачи против условен противник. Групата бродови ќе биде поддржана од хеликоптерите и морската авијација на Северната флота“, изјавено е на прес-службата.„Во период од неколку дена силите на Северната флота, кои ќе бидат претставени од носачот на мини „Адмирал Ушаков“, големио

Пронајдете не на следниве мрежи: