Самурајот Нишикори го шокираше Ѓоковиќ. Јапонецот ќе игра во финалето на УС Опен!

Новак Ѓоковиќ не успеа да се пласира во финалето на УС Опен, бидејќи беше елиминиран од страна на Јапонецот Кеи Нишикори со 6:4, 1:6, 7:6, 6:3, кој покажа неверојатна и навистина храбра игра на „Артур Еш“.Заморот во претходните рунди не го запре Јапонецот, кој одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата против прворангираниот светски тенисер. Нишикори беше подобар од Ѓоковиќ во ова полуфинале и сосема заслужено се пласираше во финалето, каде ќе го очекува подобриот од мечот меѓу Федерер и Чилиќ.
Со овој потег, Нишикори се запиша во историјата како први тенисер од Азија што се пласирал во едно гренд слем финале.Заморот во претходните рунди не го запре Јапонецот, кој одигра еден од најдобрите мечеви во кариерата против прворангираниот светски тенисер. Нишик

Пронајдете не на следниве мрежи: