Саудиска Арабија соопшти дека не и е потребна турска воена база

Саудиска Арабија соопшти дека не и е потребна турска воена база, налик на онаа во Катар.Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган наводно и понудил на Саудиска Арабија на теротиријата на таа држава да изгради база. Инаку, неодамна почна изградбата на турска база во Катар.
Турција прави напори за да се реши дипломатската криза која почна со тоа што Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахраин и Египет ги прекинаа сите врски со Катар, обвинувајќи ја таа земја дека поддржува тероризам.
-Кралството не може да и дозволи на Турција да изгради воена база на нашата територија, се наведува во соопштението.
Неименуван претставник на Саудиска Арабија изјавил дека ним не им е потребна таква работа, додавајќи дека воената способност на земјата е на највисоко ниво.Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган наводно и понудил на Саудиска Арабија на теротиријата на таа држава да изгради база. Инаку, неодамна по

Пронајдете не на следниве мрежи: