Саудискиот крал предупредува: Исламската држава наскоро ќе ги нападне САД и Европа

Loading...

Саудискиот крал Абдула предупреди доцна синоќа дека терористичките групи ќе ги нападнат САД и Европа, доколку не се соочат со колективна сила и брзо делување на меѓународната заедница. Иако, конкретно не спомена ниту една група, се смета дека алудираше на групата Исламска држава која летово зазеде значителен дел од територијата на Сирија и Ирак, пренесува „Асошиетед прес“.Саудискиот крал рече дека тие сигурно да еден месец ќе стигнат до Европа, а за два до Америка. Се смета дека целта на предупредувањето од страна на кралот е да ги наведе силите на НАТО и САД да преземат поширока акција против екстремистите во регионот на Блискиот исток.Саудиска Арабија во принцип ги поддржува бунтовниците, но стравува дека исламските екстремисти, како што се припадниците на Исламската држава би можеле да го свртат оружјето против нив.Саудиските државни медиуми коментарот на кралот рано утринава им го пренесоа на странските амбасадори во Ријад.Саудискиот крал рече дека тие сигурно да еден месец ќе стигнат до Европа, а за два до Америка. Се смета дека целта на предупредувањето од стр

loading...
Loading...