Се урна хеликоптер на Обединети нации

Хеликоптер кој превезувал службеници на Обединетите нации се срушил денеска во Етиопија, а според првите неофицијални информации, никој од патниците и екипажот не е починат, пренесува Нова Македонија.Претставник за медиумите од Министерството за надворешни работи на Етиопија, Дина Муфти, рече дека хеликоптерот паднал во градот Дебре Зејт, на околу 50 километри од Адис Абебе. Според неговите зборови, сите патници и членови на екипажот се повредени, но не е позната природата на нивните повреди, ниту епознато дали некој од нив е животно загрозен.
Државната агенција пренесе дека два хеликоптери летале од Џибутлиј за Адис Абебе во мисија на ОН. Еден од нив, во кој биле двајцата патници и двајца членови наекипажот, се срушил од за сега непознати причини. Крајната дестинација била Јужен Судан.
извор:република.мкПретставник за медиумите од Министерството за надворешни работи на Етиопија, Дина Муфти, рече дека хеликоптерот п

Пронајдете не на следниве мрежи: