СЕНЗАЦИЈА: Азаренка ја победи Серена и го освои Синсинати

Викторија Азаренка ја совлада Серена Вилијамс во финалето од ВТА турнирот во Синсинати.Белорусинката Викторија Азаренка го освои турнирот во Синсинати во мошне интересен и неизвесен натпревар против американката Серена Вилијамс.
Азаренка важеше за тотален аутсајдер во финалето од турнирот во Синсинати, не и се припишуваа никакви шанси за победа против силната Серена, но, белорусинката направи огромна сензација.
Првиот сет и припадна на Серена Вилијамс, и тоа убедливо, со резултат 2-6.
Во вториот сет Азаренка доаѓа до капитална предност, целосен играчки и резултатски пресврт приреди белорусинката и го освои вториот сет со резултат 6-2. Третиот и конечен, со мошне голема драма во самиот финиш, се играше во тај брејк, а белорусинката го освои третиот сет со резултат 7-6 (8-6).
Натпреварот меѓу Викторија Азаренка и Серена Вилијамс траеше два ипол часа.Белорусинката Викторија Азаренка го освои турнирот во Синсинати во мошне интересен и неизвесен натпревар против америк

Пронајдете не на следниве мрежи: