СКАНДАЛ: Кошаркарките на Катар службено го загубија натпреварот затоа што не сакале да…

ФИБА овој месец објави дека ќе им дозволи на натпреварувачките да си ги покриваат главите во домашните натпревари во текот на пробниот период, кој трае две години.Женската кошаркарска репрезентација на Катар со службен резултат загуби од Монголија на Азиските игри, затоа што натпреварувачките не сакале да играат без хиџаб.
Портпаролката на Азиските игри кои се одржуваат во корејскиот град Инчон, рече дека организаторите биле принудени да го направат тој чекор поради меѓународните правила.
„Светската кошаркарска федерација (ФИБА) не даде никакви упатства, ниту било какви совети до судиите за да ги ублажат правилата, кои на меѓународните натпреварувања забрануваат да се носи опрема на главата или накит“, изјави портпаролката Ана Џихјун Ју.Женската кошаркарска репрезентација на Катар со службен резултат загуби од Монголија на Азиските игри, затоа што натпреварувачките не сакале да игр

Пронајдете не на следниве мрежи: