Со коркумата до вкусен и моќен антиоксиданс

Loading...

Како би сакале вашиот ден да започне со неверојатен антиоксидантен пијалок кој има еден тон лековити својства ? Овој рецепт со куркума е совршен за тоа. Придобивките од куркумата
Куркумата е тревно растение од семејството ѓумбир. Човек може да ја препознае како зачин кој најчесто се користи во индиската кујна. Во Индија, илјадници години се користи и како лек за стомачни заболувања и заболувања на црниот дроб.
Потребни состојки за рецептот куркума пијалокот :
За овие состојки, обидете се да користите колку што е можно органски производи. Исто така, не се обидувајте да го замените конопот или кокосовото млеко со обично млеко. Ако сакате, можете да пробате со бадемово млеко.
1 чаша коноп или кокосово млеко
Половина чаша замрзнат ананас или парчиња манго
1 свежа банана
1 лажица кокосово масло
Половина лажичка куркума( може и едно лажиче)
Половина лажичка цимет
Половина лажичка ѓумбир
1 лажичка чиа семиња
Ставете ги сите овие состојки во блендер и изблендирајте се додека соединението не се изедначи. Пијте го пијалокот наутро, пред доручекот. Тоа е солиден начин да се започне денот и да се внесат антиоксиданси во телото.Придобивките од куркумата
Куркумата е тревно растение од семејството ѓумбир. Човек може да ја препознае како зачин кој нај

loading...
Loading...