Совршени мафини во само неколку чекори

Вкусни и многу лесно за подготовкаСовршени мафени во само неколку чекори
Состојки:
-250 грама брашно
-120 грама шеќер
-1 ванила
-1 печиво
– 4 лажички какао
-1 лажичка сода
-200 грама чоколада за готвење
-100 милилитри зејтин
-240 милилитри млеко
-1 јајце
Подготовка:
Во еден сад се мешаат брашното, какаото, печивото, шеќерот, содата и ванилата.
Во друг сад изматете го јајцето, па додајте ги млекото и зејтионот.
Мешавината од состојките постепено додавајте ги во друг сад, па заедно добро измешајте се додека состојките не се соединат.
Пола од чоколадата исечкајте ја на коцки и ставе те ја во смесата. Сместа ставете ја во калапчиња(отприлка до половина на калапчето), па потоа дојдате ја другата половина од чоколадата.
Се пече 20 минути на 200 степени.Совршени мафени во само неколку чекори
Состојки:
-250 грама брашно
-120 грама шеќер
-1 ванила
-1 печиво

Пронајдете не на следниве мрежи: