Шпанија во водство благодарение на автоголот на Велковски

Репрезентацијата на Шпанија имаше водство од 1-0 на полувремето од квалификацискиот натпревар за пласман на СП 2018 кој се игра на стадионот „Нуево Лос Карменес“ во Гранада, благодарение на автоголот на Дарко Велковски во 34. минута, кој по една неспретна реакција во судир со Стефан Ристевски ја затресе мрежата на Столе Димитриевски.Македонија можеше да поведе против фаворизираната Шпанија уште во 5. минута, но Велковски не успеа да го совлада Де Хеа од непосредна близина. По ударот на Спировски, на одбиената топка пред голот на домаќините налета дебитантот од младинската репрезентација и биеше со глава, но само во шпанскиот голман.
Во првите 45 минути освен теренската надмоќ на средината на теренот што ја има големиот фаворит, Македонија создаде неколку шанси за обид за гол, а во второто полувреме резултатот изнесува 2-0 за репрезентацијата на Шпанија. Натпреварот се уште трае.Македонија можеше да поведе против фаворизираната Шпанија уште во 5. минута, но Велковски не успеа да го совлада Де Хеа од непосредна близина. По у

Пронајдете не на следниве мрежи: