СРЕЌЕН 350-ти РОДЕНДЕН ЊУЈОРК: Ова се најдобрите 17 песни кои му се посветени на овој град!

Loading...

Њујорк можеби град кој никогаш не спие, но сепак старее. Денеска Големото Јаболко го слави својот 350-ти роденден, кој официјално го смени името од Нов Амстердам на 8 септември, 1664 година.Од најдобрите до најлошите времиња, текстописците го опишале скоро секој агол од овој град, но и животите на луѓето низ годините. Музичарите се протегаат низ различни жанрови, но ги спојува љубовта кон овој град.
Од Неш до Били Џоел, кои се најдоа во „New York State od mind“, до Рајан Адамс и Френк Синатра кои пееле за „New York, New York“. Во „Visions of Johanna“, Боб Дилан пееше за девојка која ја видел во „Д“ возот, додека Џенифер Лопез, Џастин Таунес и Дјук Елингтон пееја за метрото. Од Бронкс до Бруклин, од Ист Сајд до Рокавеј Бич, во изминатите 350 години, музичарите му оддадоа почит на градот кој го нарекуваат нивен дом.
И покрај големиот број на песни посветени на овој град, ова се најдобрите 17 кои му се посветени на Њујорк. Погледнете кои се тие:
1. Jay Z and Alicia Keys, „Empire State of Mind“

2. The Pogues and Kirsty MacColl, „Fairytale of New York“

3. Lou Reed, „Walk on the Wild Side“

4. Billie Holiday, „Autumn in New York“ 

5. LCD Soundsystem, „New York, I Love You but You’re Bringing Me Down“

6. Beastie Boys, „No Sleep Till Brooklyn“

7. Grandmaster Flash and the Furious Five, „The Message“

8. Bruce Springsteen, „The Rising“

9. Tom Waits, „Downtown Train“

10. Leonard Cohen, „Chelsea Hotel No. 2“

11. Frank Sinatra, „Theme from New York, New York“

12. Jennifer Lopez, „Jenny From The Block“

13. Duke Ellington Orchestra, „Take the ‘A’ Train“

14. Gil Scott-Heron, „New York Is Killing Me“

15. The Ramones, „Rockaway Beach“

16. The Lovin’ Spoonful, „Summer in the City“

17. Bobby Womack and Peace, „Across 110th Street“
Од најдобрите до најлошите времиња, текстописците го опишале скоро секој агол од овој град, но и животите на луѓето низ годините. Музичарите се про

loading...
Loading...