ШТО ЗА ВЕЧЕРА? Чорба од домати по рецепт на Џејми Оливер!

Loading...

Пробајте ја оваа летна чорба/супа, која ја препорачува познатиот готвач…Потребно е:
Мала главица кромид
Килограм домати
Половина шолја маслиново масло
4 исушени домати од масло
Лажица кафен шеќер
50г босилек
Лажица и половина вински оцет
4 кришки леб
125г моцарела
Подготовка:
Во рерна загреана на 200 степени, испечете лук и домати заедно со лажица масло околу 25 минути. Кога зеленчукот малку ќе се излади, згмечете го со вилушка, тргнете ја лушпата од кромидот и ставете се во блендер. Додадете го сушениот домат, шеќерот, босилекот, оцетот и 3 лажици масло. Блендирајте додека не добиете хомогена смеса.
На загреано тавче препечете го лебот.Потребно е:
Мала главица кромид
Килограм домати
Половина шолја маслиново масло
4 исушени домати од

loading...