СТРАШНО: Загинала пред очите на вереникот и пријателот

Loading...

Кристина Тубин (27) од Брезичан кај Приједор, загинала во тоа место кога ја удрил голф 2, додека преминувала на пешачки премин.Од полицијата потврдиле дека несреќата се случила околу 20 часот во саботата ма магистралниот пат Приједор – Нови Град. Со голфот управувал Срѓан Милошевќ (27) од Цикот, кој по несреќата бил приведен и испрашан, а потоа пуштен да се брани од слобода.
„Наредена е обдукција на телото на настраданата како и вештачење на техничката исправност на возилото. Земена е крв од возачот за да се утврди дали во моментот на нереќата бил во алкохолна состојба“, соопштила денес Снежана Петковиќ, државен обвинител.
Мештаните во шок и неверување поради оваа трагедија тврдат дека девојката настрадала поради невниманието на возачот.
„Кристина тргнала со момчето во град, застанале на тротоар за таа да оди до продавница да купи нешто. Го преминувала пешачкиот премин и во моментот кога требало да зачекори на тротоарот, ја удрило возилото“,  изјавил еден од мештаните.

Страшната глетка, како што вели, ја гледал пријателот на Кристина, кој во тој момент се враќал од продавницата и одел кон нејзе.
„Таа одела кон пријателот за да се поздрави со него и одеднаш  возилото ја отфрлило во воздух. Момчето скаменило, кесите му испаднале од рацете кога видел што се случува.
Од силината на ударот Кристина одлетала во воздух и паднала десетина метри подалеку и на место била мртва. Возачот на голфот, кој ја удрил, застанал дури неколку десетици метри подалеку“, изјавил мештанинот, додавајќи дека таа заедно со момчето и пријателите требало да оди на свадба во Требиње.
Годинава Кристина требало да дипломира на факултет, а неодамна се верила со момчето со кое била долго во врска.Од полицијата потврдиле дека несреќата се случила околу 20 часот во саботата ма магистралниот пат Приједор – Нови Град. Со голфот управувал С

loading...
Loading...