Ознака: АстраЗенека

Вести

Помладите од 60 години кои примија Астразенека во Србија ќе мора таму и да се ревакцинираат

Новите 38 илјади дози од вакцината Астразенека кои вчера Македонија ги доби преку Ковакс механизмот на ЕУ ќе бидат наменети за ревакцинација на граѓаните над 60 години кои веќе примија […]

Вести

Почнува вакцинацијата на граѓани над 77 години, со „АстраЗенека“ нема да се имунизираат помлади од 60 години

Вакцинација на 20 000 граѓани на возраст над 77 години со хронични болести почнува денеска во вакциналните пунктови ширум земјава. Според најавите, вакцинацијата од денеска почнува во поликлиниките „Јане Сандански“, […]

Вести

Важни информации за вакцинираните со „АстраЗенека“: Еве кога се создава имунитет и кои се најчести несакани ефекти

Голем број македонски граѓани викендов заминаа во Србија каде се вакцинираа против коронавирус со вакцината на „АстраЗенека“. Министерот за здравство Венко Филипче на Фејсбук објави важни информации за сите граѓани […]

Вести

НА СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ ПРИСТИГНАА ПРВИТЕ ВАКЦИНИ „АСТРАЗЕНЕКА“

Првата пратка со вакцини „АстраЗенека“ за државава преку Ковакс механизмот пристигна изутринава пред осум часот на Меѓународниот аеродром Скопје. Најавени се обраќања на министерот за здравство Венко Филипче и делегација […]

Вести

ВАКЦИНАТА НА „АСТРАЗЕНЕКА“ Е БЕЗБЕДНА И НЕ ГО ЗГОЛЕМУВА РИЗИКОТ ОД ТРОМБОЗА, ОБЈАВИ ЕВРОПСКАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЛЕКОВИ

Вакцината против ковид-19 на Оксфорд и „АстраЗенека“ е безбедна и ефективна и нема никаква врска со зголемен ризик од појава на тромбоемболични настани, како згрутчување на крвта, објави денеска Европската […]

Вести

Познати се деталите за смртта на 33- годишниот Хрват, вакциниран со АстраЗенека

На итниот состанок се разгледувала истрагата за смртта на мажот (33) од Сисак, кој починал 12 дена откако е вакциниран со АстраЗенека. Како што дознава Индекс, човекот бил вакциниран на […]

Вести

Македонија ќе добие 100.800 од контроверзните вакцини на АстраЗенека, испораката се очекува во наредните недели

Македонија, преку КОВАКС механизмот, ќе добие 100.800 вакцини на “АстраЗенека”. Македонија ќе добие 100.800 од контроверзните вакцини на “АстраЗенека” преку КОВАКС, информирале од СЗО. Од СЗО до споменатата телевизија испратиле […]