Ознака: банкноти

Контроверзни фајлови

ГЕРМАНЦИТЕ СТРАВУВААТ: Позната германска телевизија откри што нѐ очекува!

Позната германска ТВ куќа ја обелодени вистината на германскиот народ и предизвика вистински хаос во јавноста. Јавно беа пласирани две вистини за европските народи. Првата е таа дека остануваме без […]

Живот

Банкнотите не се особено ризични за пренесување на коронавирус

Допирањето банкноти не претставува посебен ризик од инфекција со новиот коронавирус. Тоа го изјави германскиот директор на Институтот за инфективни болести Роберт Кох. -Пренесувањето на вирусот преку банкноти не е […]

Македонија

Познато на кои банкноти прво ќе стои “Северна“

Новото име на државата, Република Северна Македонија ќе стои и на банкнотите. Ова уште во март беше најавено со одлука објавена во Службен весник, а потпишана од гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска. Промената […]

Вести

Заев лажеше дека не договорил промена на банкнотите, ДУИ потврди дека ќе има двојазични пари

Додека лидерот на СДСМ Зоран Заев се обидува да го излаже народот велејќи дека „Се манипулира со народ дека парите ќе бидат двојазични“, демант повторно пристигнува од ДУИ. Имено, портпаролот на […]

Вести

Видео: По јазикот, Заев го албанизира и денарот

Со монетарното осамостојување на Република Македонија беше заокружен процесот на дефинирање на државниот суверенитет на Република Македонија. Парите, Армијата, јазикот, Уставот, македонскиот идентитет се темелите на кои е изградена македонската држава, […]

Вести

Албанските лидери: Неопходно е да се случат промени на уставот, на маса е и предлогот за двојазични банкноти

Осман Кадриу открива – неопходно е да се случат промени на уставот за да се реализира платформата на Албанците, а на маса е и предлогот за двојазични банкнотиВо изјава за […]

Видео

ВИДЕО: Сите македонски банкноти и монети од 1992 до 2016 година. Се сеќавате ли како изгледаа?

На Јутјуб се појави видео на кое се прикажани сите банкноти и монети во Македонија од 1992 до 2016 година.Некои од вас се сеќаваат, а некои целосно ги заборавиле старите […]