Ознака: Битола

Вести

Поддршка за Талевски: Заев е единствениот аболициран политички криминалец

Собир за поддршка на градоначалникот на општина Битола Владимир Талески се одржа синоќа во близина на зградата во која живее Талески. Присутните на собирот изјавија дека бараат правично решение откакокривичниот […]

Црна хроника

Опожарено возило во Битола

Вчера околу 01,45 часот Битола, на ул.„Бонде Скерлевски“ од засега непознати причини настанал пожар на паркирано „ауди А-4 караван“ со битолски регистерски ознаки сопственост на Г.Д. (33) од Битола.Возилото било […]

Вести

Арсовска-Томовска учесник на конференцијата „Применети интернет и информатички технологии“ во Битола

Министерот за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска учествуваше на Меѓународната конференција „Применети интернет и информатички технологии, во организација на Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ)-Битола.Во фокусот на […]

Издвојуваме

Како изгледаше Широк сокак во минатото?

Сите го знаеме популарниот Широк сокак или „битолското корзо“ во убавиот македонски град Битола. Но, малкумина се оние кои се сеќаваат на стариот изглед на широк сокак.  Официјалното име на […]

Вести

Битолчани со порака – Паѓај неправдо пред лицето на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа протестен марш и во Битола каде повторно беа истакнати барањата на граѓаните.Битолчани со развеани македонски знамиња порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската […]

Вести

Битолчани со порака – Паѓај неправдо пред лицето на Македонија

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денес одржа протестен марш и во Битола каде повторно беа истакнати барањата на граѓаните.Битолчани со развеани македонски знамиња порачаа дека нема да ја прифатат Тиранската […]