Ознака: Би-Би-Си

Вести

Би-Би-Си добил 100.000 жалби за известувањето за смртта на принцот Филип

Би-Би-Си добил 100.000 жалби од гледачите за известувањето по повод смртта на војводата од Единбург. Корпорацијата во петокот веднаш го расчисти дневниот програмски распоред откако беше објавена веста дека принцот […]

Вести

Би-Би-Си: Македонскиот јазик се говори и во Грција

Според Би-Би-Си, Британската радиодифузна корпорација, која воедно е и најголема радиодифузна корпорација во светот, македонскиот јазик се говори и во Грција. – Мнозинството од 10,7 милиони жители на Грција го […]

Сцена

Нивното предвидување секогаш се остварувало: Се огласи Би-Би-Си, еве како ја опиша песната на Тамара и што и порача на Македонија

Вечерва во Тел Авив се одржува финалето на Евровизија 2019 каде свое учество во финалето по 7 години пауза обезбеди и Македонија и претставничката Тамара Тодевска. Пејачката ќе настапи со […]

Вести Свет

Насловите на светските и регионалните медиуми за референдумот во Македонија – „Двете страни прогласија победа“

Референдумот во Македонија привлече големо внимание кај регионалните и светски  медиуми и новински агенции. Кај поголемиот дел од нив извештаите за гласањето се најдоа помеѓу првите вести во рубриките „свет“ или […]

Сцена

Би-Би-Си се помајтапи со модната креација на македонската претставничка

Македонија вчеравечер по шести пат не успеа да влезе во финалето на Евровизија која годинава се одржува во Лисабон, Португалија. Македонската претставничка групата „Ај кју“ настапуваше под редниот број 11, […]

Вести

Би-Би-Си откри колку им плаќа на врвните водители на програмите

Би-Би-Си објави денеска за првпат список за највисокоплатените „ѕвезди“ што покажа значителна разлика во примањата што ги добиваат мажи и жени.Британскиот медиумски сервис соопшти дека водителот Крис Еванс е најплатен […]

Вести

Чарлиеви Ангели чии членови се „кул Славјанка“ и „огнена Албанка“: Би-Би-Си во величењето на СЈО го НЕГИРАШЕ македонскиот идентитет

Деновите додека беше најжешко околу референдумот во Британија, македонската јавноста можеше да се забавува и со еден прилог на Би-би-си за тоа дека обвинителка Kатица Јанева и нејзиниот најблизок тим […]