Ознака: викенд

Вести

И денеска полициски час: Нема движење од 16 до 5 часот, еве кои граѓани се изземени од забраната

Забраната за движење на целата територија на државата и денеска започнува во 16:00 часот и ќе трае до 05:00 часот, согласно одлуката на Владата за забрана на движење за време […]

Вести

За време на викендите се забранува движење од 16 до 5 часот

Со цел уште поголема заштита од ширењето на коронавирусот, Владата денеска донесе одлука за дополнителна рестрикција на движењето на населението за време на викенд. Како што објави техничкиот министер, Оливер […]

Вести

Летното сметање на времето почнува викендов: Еве кога да ги поместите стрелките на часовникот

Летното сметање на времето ќе почне во недела, на 29 март во 2 часот наутро, со тоа што часовникот ќе се помести еден час напред на 3 часот. Летното сметање […]

Кулинарство

Викенд мезе: Крцкави брускети со спанаќ и моцарела од кои ќе барате уште

Изненадете ги најблиските со вкусни и крцкави брускети од кои се тегне растопена моцарела – звучи примамливо нели? За да не биде рецептот здодевен, додадете уште неколку здрави состојки за […]

Вести

Оваа година е полна со продолжени викенди: Првиот е во април

Оваа година ќе имаме многу продолжени викенди. Погледнете ја целосната програмата на неработни денови за 2020 година, во согласност со Законот за празниците. Неработни денови во 2020 година се: За […]

Вести

Искористете го убавото време- викендов сончево и топло

Уште утре ќе има појава на умерена облачност, а само на планинските места не се исклучува во попладневните часови можноста за сосема слаба и краткотрајна нестабилност. Мала до умерена облачност […]

Вести Македонија

Почнува викендот и колоните на граничните премини

Зголемена фреквенција на возила изутринава има на граничните премини Богородица и Табановце каде што за излез од земјава се чека до 45 минути. На останатите гранични премини, од македонска страна, […]

Вести

Ако патувате некаде за продолжениот викенд, овие информации за патиштата мора да ги знаете

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд 31.07.2019 почна со изработка на прв слој асфалт на патен правец Лот 2 Драчево – Орешани. Како алтернатива ќе се […]

Балкан

Ако ве казнат во Грција немојте тоа да биде во викенд, еве зошто!

Сезоната на годишни одмори е почната и повеќето наши сограѓани заминуваат во Грција. И нормално е некогаш да се направи некој сообраќаен прекршок и да добиете казна. Но, за овој […]

Живот

Викенд навики заради кои ќе имате продуктивна работна недела

Викендите треба да ви бидат резервирани за мали ритуали кои ќе ве релаксираат, одморат и подготват за наредната работна недела. Сите имаат различни навики за викендите, но важно е да […]