Ознака: виктор орбан

Свет

Унгарија ја спушти рампата, овојпат за сите: Орбан со декрет им забрани на странците да влегуваат во земјата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан издаде декрет со кој се забранува влез на странци во земјата, со неколку исклучоци, тој беше објавен во Службен весник на таа земја. Забраната, која ќе […]

Избор на уредникот

Медиумите на Орбан нагло се проширија и во Македонија

Унгарски државјани поврзани со тамошни про-владини медиуми масовно купуваат медиуми во Македонија. Овие активности се дел од поголем продор кон Балканот од страна на медиумски куќи поврзани со десно-ориентираниот унгарски […]

Вести

Унгарскиот премиер Орбан и словенечкиот лидер Јанша доаѓат во Македонија со поддршка за Груевски и ВМРО- ДПМНЕ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан доаѓа во Македонија, поточно во Охрид каде утре ќе присуствува неколку часа при што ќе оствари средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и преставници на […]

Вести

Орбан: Македонија не може да биде стабилна без партијата на Груевски

Во обраќањата пред Kонгресот на ЕПП каде присуствуваат шефови на влади и држави, меѓу кои челниците на Европската Унија, германската канцеларка Ангела Меркел, шпанскиот премиер Маријано Рахој и други европски […]

Вести

Орбан му честиташе на Груевски: „Резултатите од изборите покажаа дека ВМРО-ДПМНЕ и понатаму е незаменлива на македонската политичка сцена“

Честитки за победата на ВМРО-ДПМНЕ пристигнуваат од сите страни. Поддршка и пофалби за мирно и демократски спроведените предвремени избори, како и поддршка за претстојниот период.Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан со […]

Вести

Орбан: Република Македонија може да смета на поддршката на Република Унгарија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денес заедно со партиска делегација во чиј состав се Никола Попоски, Александар Николоски и Владимир Ѓорчев, во Будимпешта оствари средба со премиерот на Република Унгарија, […]

Вести

Пропадна референдумот на Орбан за бегалските квоти

Мобилизирана беше џиновска пропагандна машина со една единствена цел: на Брисел да му се покаже среден прст. Популистичката врева на Виктор Орбан, сепак очигледно е не им одговара на повеќето […]

Вести

Орбан: Демократските избори во Македонија се одложуваа под влијание на надворешни фактори

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во своето обраќање во универзитетот Андраши во Будимпешта се осврнал и на Македонија, критикувајќи го неколкукратното одложување на предвремените избори, за кое рекол дека се случило […]