Ознака: вода

Живот

Ова не се вистини, туку митови за коронавирусот и треба да се игнорираат

Бројот на заболени од коронавирусот расте низ светот, а лек сѐ уште нема. Сепак, тоа не е пречка голем број здравствени совети да се шират на интернет – некои релативно […]

Вести

Средствата за дезинфекција помагаат, но не се замена за сапун и вода

Миењето раце со сапун и вода и употребата на средства за дезинфекција на рацете се неопходна мерка во заштитата во борбата против коронавирусот и сите вируси воопшто. Употребата на средства […]

Живот Кулинарство

За 15 минути ќе ви проработат цревата со овие комбинации

На дигестивниот тракт секогаш му се потребни доволно растителни влакна за да може совршено да функционира. Меѓутоа, ако не ги консумирате доволно, еве неколку решенија… МЛАКА ВОДА И ЛИМОНОВ СОК […]

Вести

На Антарктикот глетка како од хорор филм, мразот во крваво црвена боја

Пред неколку недели, научници од украинската истражувачка база „Вернадски“ на Антарктикот воочиле дека снежното пространство скоро целосно било обоено со шокантно крваво-црвена боја. Фотографиите од „крвавиот“ снег и мраз изгледаат […]

Живот

Не ја фрлајте водата од варењето на тестенини- еве што да направите со неа, а да си го разубавите домот

Наместо да ја фрлите водата од варењето на тестенини, искористете ја да си ги разубавите цвеќињата, а со тоа и домот. Водата од тecтeнинитe е полна со витамини и минерали […]

Живот

Престанала да пие вода и тврди дека со тоа ги решила здравствените проблеми – внесува течности само на овој начин

35-годишната Софи Прана живее на Бали, Индонезија, а тврди дека пред една година престанала да консумира вода, а внесува течности само од овошјето и зеленчукот. Таа пости секој ден по […]

Живот

Во вода додадете ја само оваа состојка: Ќе добиете витаминска бомба за здравјето и изгледот

Сигурно сте чуле барем еднаш дека некој го спомнал овој зеленчук и колку е тој добар за многу здравствени проблеми. Тоа е одличен лек против мачнини и повраќање во бременоста. […]

Нега и убавина

Детоксикација – како да го исчистиме телото без гладување?

Сакате да направите детоксикација, но не сакате да бидете гладни? Нема ни потреба. Многу луѓе мислат дека летаргијата, проблемите со кожата и вишокот килограми можат да се решат со детокс […]