Ознака: вода

Живот

Сварете банана, мед и вода: Домашен лек против кашлање и бронхитис

Лечењето на хроничната кашлица и бронхитисот отсекогаш биле проблематични, дури и за класичната медицина. Но, еден домашен лек содржи некои од најмоќните состојки, кои ги смируваат грлото и белите дробови, […]

Живот

Пет неверојатни совети поради кои наутро ќе пиете чаша топла вода

Сите ние имаме сопствен утрински ритуал, барем кога е во прашање утринската напивка. Некои од вас ја сакаат својата шолја кафе, додека други не можат да поднесат кофеин рано и […]

Кулинарство

Печени овесни снегулки со банани и јаткасти плодови

2 банани 100 г овесни снегулки 150 мл млеко (кравјо, овесно, бадемово…) 150 мл вода јаткасти плодови (бадеми, ореви, лешници…) прстофат цимет прстофат сол Една банана изгмечете со виљушка, и […]

Кулинарство

Солено смути за добро утро-ќе ве држи сити, а не дебелее

Смути кое е поразлично од сите други. Солена варијанта: СОСТОЈКИ: 1 краставица пола шолја вода 1 шолја јогурт 1 лук по желба ПОДГОТОВКА: Излупете ја и ситно исечете ја краставицата, […]

Македонија

Десетици жители на Теарце се сомневаат дека се заразени од водата за пиење

Десетици жители на село Теарце, Тетовско се заразени од бактерија. Првичните сомнежи се дека бактеријата доаѓа од системот за водата за пиење. Вчера Институтот за здравство ја зема водата за […]