Ознака: дебата

Издвојуваме

Николовски избега од Ивица Коневски на Канал77

„Одбегнувањето на соочување со овие луѓе кои што му дадоа доверба доволно кажува за искрените намери на актуелното раководство и мислам дека на нив поважни им се нивните функции во […]

Вести

ПЕТРОВСКИ ЗА 24 АНАЛИЗА: ЗАЕВ НЕМА ПРЕМИЕРСКИ КАПАЦИТЕТИ И САМО ГИ ЗАБАВУВА ЛУЃЕТО

„Чавка на чавка очи не вади. Се е ова фарса која не гледам како е се разреши, доколк сите судии не се распушптат и изберат нови. Судиите се корумпирани, исто […]

Вести

Дебата за учество во сообраќајот со електричен тротинет

„Учество во сообраќајот со електричен тротинет – кој, како, кога, дали….?“ е темата на денешната тркалезна маса во организација на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата. Настанот е […]

Македонија

Дебата по уставните амандмани, утре

И покрај тоа што беше закажана за денес Собраниската Комисија за уставни прашања нема да ја започне дебатата за уставните нацрт-амандмани. Причината за одлагањето како на Комисијата така и на […]

Македонија

Изгласан третиот нацрт-амандман

Со 64 гласа „за“, 14 „против“ и двајца воздржани Собранието го утврди XXXV нацрт-амандман на Уставот, во кој ќе стои „Републиката го почитува суверенитетот, територијалниот интегритет и политичката независност на […]

Избор на уредникот

Петровски му одговори на Жоро: Димитровски изнесува невистини за Москва

Филип Петровски му одговори на Димитровски, кој вечерва по инерција во ТВ настап обвини без докази и аргументи за блискост со Москва. На 24вести уредникот на Фокус Димитровски ме посочи […]

Вести Македонија

Гасоводот на Водно – тема на дебата во Град Скопје

Ставовите, нормално спротивставени, направени отстапки, предлог за намалена исечена високостеблета шума од 3000 метри кубни на 1400 метри. Активистите и граѓанските здруженија остануваат на ставот дека трасата не треба да […]

Вести

Симона Груевска -Маџовска: Зошто во Македонија има граѓани што не го знаат Македонскиот јазик?

  Како можело да се случи во Македонија да има граѓани кои што се родени во земјаа, учеле училиште во неа а не го познаваат македонскиот јазик кој што е […]