Ознака: депресија

Сцена

Заработуваше по милион долари од епизода на „Пријатели”, сега не се препознава

Метју Пери, најпознат како Чендлер Бинг од серијата Пријатели, го прослави својот 51 роденден. Во екот на неговата слава, тој добиваше милион долари по епизода, а жените му се фрлаа. […]

Живот

За борба против депресијата – шетајте!

Едно шкотско испитување, покажа дека една кратка прошетка може да биде важна, за борбата против депресијата. Познато е дека интензивните вежби ги oтстрануваат или ублажуваат симптомите на депресијата, но не […]

Љубов и секс

ДЕПРЕСИВНА ВАГИНА ИЛИ ВУЛВОДИНИЈА: ШТО ДА ПРЕВЗЕМЕТЕ АКО ИМАТЕ БОЛКИ ЗА ВРЕМЕ НА СЕКС?

ДЕПРЕСИВНА ВАГИНА ИЛИ ВУЛВОДИНИЈА: ШТО ДА ПРЕВЗЕМЕТЕ АКО ИМАТЕ БОЛКИ ЗА ВРЕМЕ НА СЕКС? Кај некои жени се јавува непријатна болка, пецкање и чешање таму долу, било после сексуален однос, […]

Живот

7 физички симптоми на депресијата

7 физички симптоми на депресијата. Повеќето луѓе знаат кои се емоционалните симптоми на депресијата, но не знаат дека депресијата може да предизвика и физички симптоми. Некои од тие симптоми се: Болки во […]

Живот

Наместо антидепресиви, лекарите препишуваат растенија

Што би рекле доколку лекарот ви препише растение наместо лек за депресија и вознемиреност? Оваа практика почна да се применува во Манчестер, каде лекарите на своите пациенти „препишуваат“ растенија, за […]

Живот

Вежбајте за да не сте депресивни!

Вежбањето три пати неделно ги намалува шансите за појава на депресија за околу 16 проценти, тврдат научниците. Секако дополнителното вежбање во текот на неделата резултира со уште поголемо намалување на […]