Ознака: депресија

Живот

Внимавајте: есенската депресија носи зголемен апетит

Есенската депресија ни носи зголемен апетит. Всушност, медицинскиот термин е сезонско афективно нарушување. Претставува форма на депресија, која настапува во есен и зима, откако за најлоши месеци се сметаат октомври […]

Живот

Пред да си дијагностицирате депресија, проверете дали се дружите со будали

Додека постојано слушате за депресијата, симптомите, лекарства и слично, па помислувате дека можеби и вие сте депресивни…ви пренесуваме совет од психологот Вилијам Гибсон.-Пред да си поставите дијагноза дека страдате од […]

Балкан

Проштална порака на Драгутин до девојка му: Биди силна, знаеш на кого треба да му се јавиш…

Драгутин Радовановиќ (17) од Белград, исчезна во вторникот вечерта, а семејството и пријателите апелираа да им се помогне за негово брзо наоѓање.Неговата сестра Теодора Савиќ стравува дека тој извршил самоубиство, […]

Занимливости

Фотографиите на Инстаграм го откриваат менталното здравје на луѓето

Фотографиите објавени на социјалните мрежи, даваат податоци за менталното здравје на нивните автори. Она што го објавуваме на Инстаграм, е извор на информации за нашата личност. До овој заклучок дојде […]

Живот

Депресијата поинаку се одразува кај мажите

Уморни сте и раздразнети во текот на целиот ден? Изгубивте интерес за работата, семејството и омиленото хоби? Имате проблем со спиењето, се чувствувате бескорисно или тажно долг период на време?Ако […]

Занимливости

Сиромаштијата на луѓето е „порок“ на нивниот мозок

Промената на еден само ген доведува до недостаток на благосостојба во животот и семејството, недостаток на пари и депресија!Американските научници спроведоа голема студија за да разјаснат како влијаат парите врз […]

Занимливости

Стивен Хокинг го даде најдобриот совет за излез од депресија!

Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешницата, но и личност која цел живот се бори со тешка болест на моторните неврони, наспроти сите животни маки секогаш оди напред.Дали мислите […]