Ознака: Договор од Преспа

Балкан

Коѕијас изолиран од сите пишува книга за Договорот од Преспа

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас во својата викендичка на грчкиот остров Алонисос, пишува книга посветена на Договорот од Преспа. Според грчките медиуми, како што jави дописничката […]

Балкан Вести

Грчко МНР: Со Договорот од Преспа ние не ги признаваме „македонската нација“ и „македонскиот јазик“

На само два дена од ратификацијата на Преспанскиот договор во Грција најактуелно е прашањето за придобивките на земјата од  Договорот од Преспа. На Интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни […]

Вести Свет

Нимиц ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа

Специјалниот пратеник на ОН во разговорите меѓу Скопје и Атина за прашањето за името, Метју Нимиц, ја повика Грција да го ратификува Договорот од Преспа, откако македонската страна ги исполни […]

Вести Видео Македонија

Историски говор на ИВАНОВ за бришењето на Македонската национална држава и идентитет од страна на СДСМ

Историски говор на ИВАНОВ за бришењето на Македонската национална држава и идентитет од страна на СДСМ, Зошто ние да бидеме единствената држава во регионот без државотворен начин. Станавме држава во […]

Балкан Вести

Остануваме во Владата додека не дојде „нож до коска“, потврди Каменос

Остануваме во Владата додека Договорот од Преспа не дојде во грчкиот Парламент уште еднаш повтори Панос Каменос, додавајќи дека 2019 е година на избори кои ќе се одржат или во октомври […]

Вести Македонија

Заев и Ципрас на телефон разговарале за нов Балкан

По оставката на Никос Коѕијас премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас имале телефонски разговор. Според портпаролот на грчката Влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, и двајцата […]

Балкан Вести

Нема да прифатиме ваша интеграција во ЕУ и НАТО со уставното име! – и порача Ципрас на Македонија

-Сакам да ги охрабрам соседите да продолжат со процесите, смело и решително да го направат одлучувачкиот чекор во завршување на обврските од историскиот Договор од Преспа, затоа што нема да […]

Балкан Вести

Владата се наоѓа во распаѓање заради Договорот од Преспа, коментар на “Нова демократија“

Oд опозициската “Нова демократија“ за вчерашната владина седница, која се одржа зад затворени врати, коментираат дека нејзините членови не можат да скријат дека Владата се наоѓа во распаѓање. – Не […]