Ознака: дпа

Вести

Договорена е коалиција помеѓу СДСМ, ДУИ и ДПА,  премиерското место ќе се дели 3+1 година,

Договорена е коалиција помеѓу СДСМ, ДУИ и ДПА,  премиерското место ќе се дели 3+1 година Весникот KOХA објави дека коалицијата СДСМ-БЕСА ќе го земе коалицискиот партнер ДУИ на Али Ахмети, а дел […]

Вести

Села доби над 20 директорски места во државни институции

ДР-ДПА (Алијанса за Албанците) добива 20 директорски места во значајни државни институции. По се изгледа клучните два пратеника кои ја потпираат Владата на Заев се наплатија повеќе од добро.ДР-ДПА (Алијанса […]

Вести

Геровски: Владика Петар бил битанга, а народот кој протестира биле група на неверници и „ќосевски хиени“

Владиката Петар и присутните на панихидата во чест на војводата Методија Патчев, според Бранко Ѓеровски биле „багра која е никулец на паравојска“, притоа признавајќи дека присутните биле против него и […]

Вести

Мендух Тачи поднесе оставка од лидерската позиција во ДПА

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вечерва соопшти дека си поднел неотповиклива оставка од лидерското место во партијата. Информацијата ја објави на својата официјална Фејсбук страница.– Драги пријатели, само што дадов неотповиклива […]

Вести

Еди Рама до албанските партии: Интересите на Албанците да се стават пред личните и партиските

Непосредно по завршувањето на изборите во Македонија, премиерот на Албанија, Еди Рама, ги повика на средба лидерите на Албанците во Македонија.Тој веќе имал средба со лидерите на Беса и на […]

Вести

Тачи: Целосно ја преземам одговорноста за изборниот резултат на ДПА

Претседателот на ДПА Мендух Тачи целосно ја презеде одговорност за постигнатиот резултат на партијата на предвремените парламентарни избори.–Одговорноста за лошиот резултат на ДПА на изборите ја преземам целосно јас како […]

Вести

Уцени од ДУИ и ДПА за формирање нова влада – албански јазик во цела Македонија!

Македонската победничка партија на изборите на 11 декември ќе биде уценета со низа предуслови од победничката партија кај Албанците за воопшто да почнат преговорите на идните владини партнери за формирање […]