Ознака: епл

Технологија

Вредноста на „Епл“ го помина прагот од 2,0 билиони долари

Технолошката компанија „Епл“ (Apple) денеска стана прва американска компанија која котира на берзата со вредност од два билиона долари. Акциите на „Епл“ денеска пораснаа на 467,77 долари, а од почетокот […]

Технологија

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл вчера пораснаа за 10,47 проценти, […]

Технологија

Дали сте знаеле дека половина од вработените во Епл немаат факултетска диплома?

Голем број студенти сметаат дека стекнувањето на факултетска диплома и задолжувањето со големи студентски кредити се единствениот начин за вработување во водечките светски компании како Епл, Гугл и Нетфликс. Меѓутоа, […]

Технологија

Гугл и Епл: Корона апликацијата нема да ги чува Џи-Пи-Ес податоците

Компаниите Гугл и Епл соопштија дека ќе ја забранат употребата на функцијата за следење на локацијата од апликации што се во развој и работат на забавување на ширењето на новиот […]

Живот

Во 1995 година, Стив Џобс ја открил својата најважна работна навика: Ова ќе ви го промени животот!

И покрај сите тешкотии, проблеми и тешката борба против ракот, Џобс верувал дека за успехот е потребна само една работа, која што секогаш е поврзана со целта. Во 1995 година, […]

Вести

Русин го тужи „Епл“ бидејќи Ајфон од него направил – геј

Русинот Д. Разумилов поднел тужба бидејќи тврди дека Ајфон го измамил да инсталира од интернет апликација поради која наводно станал – геј. Тој тврди дека добил уплата од 69 гејкојнови […]

Мода

Епл со нов изум: иШтикла!

Ете и тоа се случи, дојде последната мода во Македонија. Директно од Силиконската и од дизајнерите на Епл ни доаѓа најновиот нивен изум иШтикла (iStikla). Моделот може да се најде […]