Ознака: живот

Кулинарство

Каша која спасува живот – ги чисти крвните садови и спречува дебелеење

Станува збор за хељдата, а постојат најмалку 7 причини зошто треба да ја сместите оваа житарица во својата исхрана. Што сè може да излечи хељдата: Лекување на вируси и заразни […]

Живот

Загадениот возух го скратува животниот век за три години

Според една студија, загадувањето на воздухот убива 19 пати повеќе од маларијата, девет пати повеќе од сидата и скоро три пати повеќе од алкохолот, јави дописникот на МИА. „Пандемијата“ на […]

Живот

Ако сакате да живеете долго, направете ги овие 5 животни промени

Иако можеби ви изгледа невозможно да се откажете од некои навики, ако сакате да живеете подолго, мора да направите неколку промени. Врз основа на истражувањата, овие промени ќе ви помогнат […]

Занимливости

ОВОЈ ДЕТАЉ на пенкалата, годишно спасува стотина детски животи

Тоа што е интересно е фактот дека таа мала промена во дизајнот годишно спасува до стотина детски животи, како и помал број на животи кај возрасните. Пенкалото со капаче кое […]

Живот

4 начини да се справите со стравовите – застанете им на патот!

Кога постои ризик да направиме нешто ризично поради невнимателност, добиваме знак на предупредување што нè поттикнува да ја преиспитаме одлуката. Меѓутоа, ако стравот е наш начин на живот и нè […]

Занимливости

Какви мажи се најпосакувани во ова денешно модерно време?

Ако жената сака да го направи својот маж попривлечен, тогаш треба да му купи ракавици и средства за дезинфекција како изненаден подарок. Зошто? Научниците откриле дека жените повеќе ги привлекуваат […]

Живот

Психички здравата личност ќе ја препознаете по однесувањето – доволен е само еден знак

Една од главните карактеристики на здравата, урамнотежена личност е способноста да зборува и да делува директно. Без лажна скромност, без шокираност, непотребна драма, без навестувања и нејаснотии – онаа којашто […]

Занимливости

Живо е! Научниците веќе откриа вируси GIANT кои ја заматуваат линијата помеѓу живите и мртвите

Истражувачите кои пребаруваа низ човечка плунка, животински измет и разни извори на вода, пронајдоа стотици гигантски вируси со уникатни способности што досега не сме виделе, замаглувајќи ја дефиницијата за тоа […]

Живот

Што значи ако крцкате со забите во текот на ноќта (и како да го запрете тоа)?

Се проценува дека околу 8% од возрасните и околу 33% од децата крцкат со забите додека спијат, иако лекарите веруваат дека оваа бројка е многу поголема само што луѓето не […]