Ознака: живот

Живот

ЗОШТО НЕВЕСТАТА НОСИ БУКЕТ НА СВАДБА?

Дали некогаш сте се запрашале зошто невестата носи букет (бидермаер) додека пристапува кон олтарот? Уште во древна Грција била забележана оваа традиција. Во своите раце невестите носеле букет од лековити […]

Живот

Како да се навикнете на животот по изолацијата и на новите промени?

Изолацијата, социјалното растојание, маските и дезинфекцијата станаа секојдневие. Луѓето со нетрпение го чекаат крајот на пандемијата, но сите се прашуваат што ги чека во иднина? Сите зборуваат за враќање на […]

Живот

Респиратор – технологијата што живот значи

Од избувнувањето на глобалната пандемија на коронавирусот вестите речиси на сите медиуми низ планетата опфаќаат голем број стручни медицински термини. И во земјите на Балканот речиси постојано на малите (и […]

Сцена

Лепа Брена проговори за приватниот живот: Живеам како во лудница…

Фолк дивата ги поминува деновите во изолација во својот дом со сопругот Слободан и синовите Стефан и Виктор, додека Филип е со семејството. Мојата генерација е воспитана со дисциплина: ред, […]

Живот

Жените подобро спијат покрај куче, отколку покрај партнер

Жени исфрлете го мажот ако сакате да се наспиете, бидејќи според најновите анализи за квалитетот на сонот, жените дефинитивно се повеќе наспани кога спијат со своето куче, споредено со спиењето […]

Живот

Еве како ќе живееме по коронавирусот: Ништо повеќе нема да биде исто!

Откако ќе заврши пандемијата, со сите нејзини ефекти врз здравјето на луѓето и економијата, ќе се навикнеме на новата состојба, која ќе ја сметаме за нормална. Еве како ќе живееме […]