Ознака: жртва

Вести

Почина 14-годишно девојче: Грипот ја зеде првата жртва во земјава

Четиринаесетгодишно девојче е прва жртва од грипот во земјава. Ова го потврди д-р Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот за јавно здравје, по информацијата добиена од Клиниката за детски болести, каде […]

Вести

Франција: Потврден петти случај на заразен со новиот коронавирус

Франција го потврди петтиот случај на инфекција со коронавирус од Кина и станува збор за е за ќерка на 80-годишник веќе хоспитализирана со истата дијагноза, изјави синоќа министерката за здравство […]

Црна хроника

Со „Фиат пунто“ удрил во 11 годишно дете кое возеле велосипед- повреденото дете пренесено во болница

На регионалниот пат Ратае – Желино, во село Шемшово, Тетовско, вчера околу 12.45 часот патничко возило „фиат пунто“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од С.М.(48) од Скопје, удрило во 11-годишно […]

Вести

Грипот ја зеде петтата жртва: Почина 14-годишно дете

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби поради компликации од грип почина 14-годишно дете. Детето претходно боледувало и од церебрална парализа. Според податоците од Институтот за јавно здравје, […]

Вести

Пукање во Виена – еден мртов, еден повреден, напаѓачот побегна

Едно лице загина и едно е повредено во вооружен напад во ресторанот „Figlmüller“ во центарот на Виена, соопшти локалната полиција. „Околу 13 часот и 30 минути две лица се здобија […]

Живот

Јасни знаци дека сте жртва на семејно насилство

Насилникот може да биде било која личност, на било која возраст или пол, а стратегиите се разликуваат зависно од околностите. Токму заради тешкото препознавање, во продолжение направивме листа од алармантни […]

Вести

Несреќа: Се урна воен авион во Шпанија, загина пилотот

Воен авион Ф18 се урна денеска при полетување во воената база во близина на Мадрид. Пилотот загина, соопшти шпанското Министерство за одбрана.Во соопштението се наведува дека несреќата се случила во […]

Вести

Офелија зема уште една жртва во Ирска

Бурата Офелија денеска го погоди јужниот брег на Ирска, при што загинаа три лица.Бурата предизвика бранови кои достигнуваат и до 10 метри височина. Околу 210.000 домаќинства останаа без електрична енергија. […]

Црна хроника

Тешка сообраќајка на патот Ресен-Стење, возачот во кома

Дваесет и осум годишниот В.К. од селото Царев Двор е тешко повреден и во коматозна состојба хоспитализиран во битолската болница по сообраќајна несреќа која се случила вчера попладне.Од полицијата информираат […]

Црна хроника

Дете го загуби животот во сообраќајна несреќа

олема трагедија го потресе Скопје, единаесет годишно дете го загуби животот во сообраќајна несреќа која вчера околу 19 часот и 20 минути се случила на патот Скопје – ХЕЦ „Козјак“.Од […]