Ознака: забрана

Вести

НОВИ МЕРКИ: Заборавете на мини свадбите и прославите, целосно се забранува и групирањето по паркови и на отворено по 22 часот!

Најпрво забрана за семејни поголеми прослави и забави во домашни услови, односно се забранува групирање на граѓаните во домовите и други собири во групи. Во едно живеалиште сопствениците е дозволено […]

Балкан

Во Грција забранета неонацистичката ЗЛАТНА ЗОРА!

Во Грција забранета неонацистичката ЗЛАТНА ЗОРА! Со објавување на пресудите, најголемото судење на радикално десните екстремисти во Грција, здружени во партијата Златна зора и околу неа, завршува по повеќе од […]

Сцена

Гавазова повика на протест пред Влада поради забраните за настапи

„ПОДДРШКА ЗА МУЗИЧАРИТЕ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА И ЗАСЕГНАТИТЕ СОРАБОТНИЦИ ОД ЦЕЛАТА СВАДБЕНА ИНДУСТРИЈА“ – Музичари – Угостители – Фото Студија – Цвеќарници – Игротеки – Салони за убавина – Фризерски […]

Дестинации

4 неверојатни места на Земјата на кои што вашата нога никогаш нема да стапне – забранети се за јавност

Погледнете на кои места најверојатно никогаш нема да може да погледнете што има, на кои острови не смее да чекорите. Некои од најинтересните места на светот, кои што сведочат за […]

Технологија

Дали и Франција оди во војна против TikTok?

Францускиот регулатор за приватност на податоците CNIL соопшти дека започнал прелиминарна истрага за апликацијата за видео споделување на TikTok затоа што добила поплака од еден корисник, пренесува Ројтерс.  Апликацијата TikTok, […]

Вести

Забраните за посети во болница не важат за високите функционери на ДУИ

Бујар Османи од ДУИ на својот приватен профил на Фејзбук објави фотографија заедно со неговиот сопартиец Талат Џафери, кој е примен и хоспитализиран само со пневмонија на Инфективната клиника во […]

Балкан

Германија со план – забрана за влез на граѓани кои не се од ЕУ до 31 август

До 31 август Германија планира да ја продолжи забраната за пристигнување граѓани на држави што не се членки на Европската унија, изјавија неименувани извори од германската Влада. Тие нагласија дека […]

Вести

До 15 мај во прекин авионскиот, железничкиот и патниот сообраќај меѓу Грција и Македонија

Грчката Влада до 15 мај 2020 година ја продолжи мерката за привремено ограничување на сите авионски, железнички и патни врски со Македонија и забрана за влез на македонски државјани на […]

Вести

Министерство за економија предлага забрана за извоз на брашно

Формирање на фонд за поддршка на туризмот и забрана за извоз на брашно се предлозите што денеска Министерството за економија ќе ги достави до Владата како мерки за ублажување на […]

Вести

Србија забрани влез на државјани на Франција, Германија, Словенија, Австрија, Шпанија, Грција и Швајцарија

Српската Влада денеска донесе одлука поради пандемијата со КОРОНА вирусот да го забрани влегувањето на нејзина територија на државјани на Франција, Германија, Словенија, Австрија, Шпанија, Грција и Швајцарија кои се сметаат […]